organizowanego w ramach Tygodnia Zawodowca 2024 w TE nr 8

I  Organizator konkursu

Organizatorem turnieju jest Technikum Ekonomiczne nr 8 z siedzibą przy ul. Fryderyka Joliot-Curie 13 w Warszawie. Koordynatorem turnieju jest nauczycielka informatyki - Bogusława Mikulska. 

II  Cel turnieju

1. Popularyzacja gry w szachy.

2. Podniesienie poziomu gry uczestników i rozwój intelektualny młodzieży.

3. Stworzenie atmosfery zdrowej rywalizacji i współzawodnictwa.

4. Ujawnianie oraz rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodzieży.

III Termin i miejsce turnieju

Turniej odbędzie się 8 kwietnia 2024 (poniedziałek) godzina 9:50 – 14:00 w sali 109

9:45 przybycie uczniów z opiekunami (szatnia również w sali 109)

9:50 weryfikacja zgłoszeń;

10:00 rozpoczęcie turnieju;

14:00 planowe zakończenie turnieju.

IV  Zgłoszenia do turnieju

1. W turnieju może wziąć udział max. 60 graczy.

2. Szkoła może zgłosić do turnieju max. 3 uczestników 3. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

4. Zgłoszenia przyjmowane są do 27.03.2024 do godz. 15:00 (decyduje kolejność zgłoszeń)

5. Wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do turnieju otrzymają potwierdzenie zgłoszenia (na adres szkoły)

V  Zasady turnieju

1. Turniej będzie rozgrywany w systemie pucharowym.

2. Pary grających między sobą, będą ustalane w drodze losowania.

3. Zawodnicy, którzy wygrali partię przechodzą do kolejnej rundy i będą grali z innymi wygranymi, aż do wyłonienia zwycięzcy. Przegrani półfinaliści będą grać o trzecie miejsce w turnieju.

4. Mecze będą odbywać się w przedziale czasowym 15 minut na jedną rozgrywkę. Włączony będzie duży zegar elektroniczny z ustawieniem dodatku sekundowego, również uczestnicy mogą korzystać z aplikacji Chess Clock. Aby oszacować czas trwania jednej rundy, należy przyjąć, że jedna partia trwa około 60 ruchów, więc runda grana tempem 15 minut, daje 15 sekund na każde posunięcie.

5. Po przegranej uczestnik odpada z dalszej gry.

6. Nie można cofać ruchów.

7. Jeżeli zawodnik dotknie figury, musi wykonać ruch.

8. W przypadku remisu partii lub tzn. „Pata” będzie zarządzona dogrywka, polegać będzie na rozegraniu kolejnej partii, zaliczona będzie do błyskawicznych max. 10 minut.

9. Pomiędzy tymi samymi zawodnikami można rozegrać tylko dwie dogrywki. Jeżeli druga dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia lub padnie remis albo Pat o zwycięstwie zadecyduje wartość pozostałego materiału na planszy (hetman – 9 punktów, wieża – 5 punktów, goniec – 3 punkty, skoczek – 3 punkty, pionek – 1 punkt, król – bezcenny, nie ma przypisanej wartości ze względu na to, że nie można go wymienić, ale jego siłę szacuje się na 4 punkty).

VI  Nagrody

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymują dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Technikum Ekonomicznego nr 8. Wręczenie nagród dla zdobywców trzech pierwszych miejsc odbędzie się bezpośrednio po turnieju. Wręczenie nagród dla uczniów Ekonomika (jeśli zdobędą miejsce I-III) odbędzie się w dniu 12 kwietnia 2024r. godz. 12:00 podczas zakończenia Tygodnia Zawodowca w Technikum Ekonomicznym nr 8

Zapraszamy i życzymy powodzenia!