Rozpoczęcie Tygodnia Zawodowca z udziałem z-cy Burmistrza dzielnicy Mokotów p.Krzysztofa Skolimowskiego (w zastępstwie za
Pana Rafała Miastowskiego).
Z uwagi na trudności w czasie spotkania online Burmistrza p. Krzysztofa Skolimowskiego głos zabrały:
1. p. Beata Grzegorczyk przedstawiając plan na dni zawodowca;
2. p. Dyrektor Małgorzata Plichcińska zapraszając uczniów do czynnego udziału w spotkaniach w czasie dni TZ;
3. Burmistrz p. Krzysztof Skolimowski ostatecznie połączył się telefonicznie i otworzył Tydzień zawodowca słowami, że szkoła rozwija się w szybkim tempie, osiąga wyniki i uczniom życzy wspaniałego rozwoju i sukcesów.

Tydzień Zawodowca został otwarty.

 

  Dzień pierwszy 

29.03.2021

W pierwszym dniu Tygodnia Zawodowca miało miejsce spotkanie online uczniów klas 2A, 2B i 2FG z radcą prawnym Grażyną Nauka, która poruszyła temat „Odpowiedzialności prawnej ekonomisty”.

Pani Nauka przedstawiła pojęcie ekonomii, ekonomisty w prawie, zadania zawodowe do jakich  powinien być przygotowany absolwent posiadający zawód technik ekonomista. Zostały omówione rodzaje odpowiedzialności prawnej, rodzaje i funkcje kar, którym podlegają instytucje działające na rynku finansowym oraz przykłady odpowiedzialności karnej tych instytucji. (J.Wierzbicka)

 

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie z Panem Robertem Warzyńskim "Druk cyfrowy w reklamie" - specjalista z dużą merytoryczną wiedzą i doświadczeniem zawodowym, z ogromną pasją dzielił się z uczniami TE 8 wiedzą na temat różnych form reklamy. Omawiał poszczególne rodzaje druków oraz przywoływał przykłady ich zastosowania. Wykładowca zabarwiał swoja wypowiedź zabawnymi anegdotami.

 

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie i prezentacja Pani dr Joanny Świżewskiej z projektu Moje Finanse Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Pani Prelegent zaprezentowała uczniom naszej szkoły doskonale sformatowaną prezentację, w której omówiła zasady posługiwania się mikroekonomią, podkreślając tak ważne znaczenie umiejętności gospodarowania własnymi finansami przez młodzież w przyszłości. Pani Doktor zachęciła uczniów TE 8 do brania udziału w projektach, organizowanych przez prowadzoną przez Nią Fundację. Wykładowczyni przekazywała praktyczną wiedzę uczniom, mówiąc językiem zrozumiałym i zabawnym.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1A,1B,2A,2B. Gospodarzem spotkania był nauczyciel przedmiotów ekonomicznych Agnieszka Paśnicka

 
29.03.21 w ramach corocznej imprezy Tygodnia Zawodowca odbyło się w naszej szkole spotkanie z ekscentrycznym, nietuzinkowym gościem, Panem Kamilem Lemieszewskim. Po raz pierwszy w historii tej imprezy tegoroczna edycja odbywa się on-line.

Pan Kamil Lemieszewski  to aktor, reżyser, producent filmowy i reklamowy, animator kultury, filantrop, działacz charytatywny, cyrkowiec i kaskader także pisarz, konferansjer, prezenter. Miłośnik życia oraz kultury. Jego  wielkość artystycznego dorobku i ilość działań jest imponująca. Wystąpił w ponad tysiącu spektakli, w ponad 150 reklamach jako postać główna. Wziął udział w ok. 60 produkcjach filmowych, w tym 30 hollywoodzkich jako postać drugo i trzecio  planowa, ale także w kilku jako postać pierwszego planu.

Zagrał Merlina w Królu Arturze u Guy'a Ritchie, także tańczącego niewolnika w Alladinie. Był pilotem X wingów w Star Wars Rogue One, i kaskaderem w Han Solo. Także walczył z samym Agentem 007 Jamesem Bondem i został nominowany jako potencjalny aktor do roli agenta jej królewskiej mości. Był Faraonem Seth I , Odynem i Jezusem, a także i Herodem.

Polak, o którym wielokrotnie pisali w The Times, że świetnie odgrywa Szkota i pokonuje przeciwności natury. 

W Rosji znany jako Słowiański wojownik i czarownik co wykuł Excalibur. 

Najczęściej w historii światowej nominowany 13 razy w reality show Big Brother  2019 do opuszczenia programu, a wyszedł z niego jako zwycięzca.

Młodzież klas reklamowych poznając postać Kamila Lemieszewskiego od łódzkiego ogólniaka, przez udział w różnych grupach teatralnych, cyrkowych, kaskaderskich czy bractwie rycerskim, jego udziale w castingach, jako modela na wybiegach, mogła usłyszeć o jego przygodach na planach filmowych i reklamowych, które niekiedy kończyły się wypadkami, z których wychodził szczęśliwie.  Jego droga kariery miała wzloty i upadki ale nigdy się nie poddawał, nawet kiedy zaczynał od zera wyjeżdżając  do Wielkiej Brytanii. Młodzież była pod wrażeniem filantropijnej działalności  artysty, który będąc właścicielem galerii sztuki- postawił sobie za cel wyciągnięcie dzieci z patologii społecznej – ucząc ich sztuki cyrkowej i aktorskiej.

 Nasz gość spełnia swoje marzenia, przerabiając je na cele, które ma rozpisane na dekady. Widać ,że jego entuzjazm działania, wywarł pozytywne emocje wśród słuchaczy i mamy nadzieję, że zainspirował ich, by nie rezygnować z wytyczonej sobie drogi. (B.Grzegorczyk) 

 
 

Dzień drugi

30.03.2021

 
W dniu dzisiejszym w ramach Tygodnia Zawodowca przedstawiciele klas ekonomicznych uczestniczyli w wykładzie prof. Witolda Orłowskiego pt. „Jak zmienia się gospodarka światowa”.

Pan Profesor przedstawił historię postępu gospodarczego na świecie w ciągu ostatniego tysiąclecia i jego gwałtowny wzrost od roku 1900 do czasów współczesnych. Scharakteryzował przyczyny wzrostu tego postępu, omówił rewolucje przemysłowe oraz wpływ pandemii koronawirusa na gospodarki światowe.

Prof. Orłowski inicjował interakcje z uczniami i dzielenia się swoją wiedzą z zakresu ekonomii (J. Wierzbicka).

 
Spotkanie z Panią dr Anną Miotk
Pani dr Anna Miotk Dyrektor ds. komunikacji i relacji - wykładowczyni zajmuje się Badaniami nt. Polskiego Internetu, jest także wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiegp, badaczem, pasjonatem i koordynatorem prac nad badaniem Internetu. Pani Doktor opowiadała o wszelkich zjawiskach dokonujących się w przestrzeni polskiego Internetu. Obszary pracy Pani Doktor to reklama i public relations. Opowiadano o widowni internetowej online oraz zainteresowaniach ludzi produktami, co jest związane z reklamą. Pani Doktor opowiadała językiem przystępnym, spersonalizowanym uczniom TE 8 w Warszawie; pokazywała młodzieżowe serwisy internetowe, np. Tik Tok, uświadamiając uczniom warunki funkcjonowania portali jako firm. Zwróciła uwagę na zasady podawania danych osobowych serwisom internetowym. Uświadomiła naszym uczniom chęć zyskowności przez firmy na naszych danych osobistych, zaznaczyła, że nasza aktywność elektroniczna zostawia trwały ślad cyfrowy. Ciekawym zjawiskiem w Internecie jest kształtowanie baniek informacyjnych, na których specyfikę zwróciła uwagę Pani Doktor. Służy to skutecznej obserwacji środowisk np. politycznych. Platformy social media - są bardzo popularne w mediach elektronicznych, które są łączone według preferencji użytkowników. Wykładowczyni podawała złote rady korzystania z nawyku korzystania z sieci, koncentrowała treści na reklamie, mówiła o efektywności ponoszenia kosztów na reklamę, o czasie ludzi spędzanym na odczycie reklam.
Wykład Pani Doktor Anny Miotk był przyjęty przez naszych uczniów z dużym entuzjazmem, zadawano wykładowczyni pytania, na które Pani Doktor skutecznie reagowała.
 
 
     
 

 

Wyniki konkursu na najlepszego Zawodowca.
Temat konkursu: Ekonomik w czasie pandemii. 
I miejsce i otrzymuje Aleksander Kwiatkowski kl. 2D
II miejsce Ola Morel kl. 2D  
III miejsce Aleksandra Kowalska 3c_

Julia Srebrowska 2d_wyróżnienie
Zuzanna Babulewicz klasa 3c_wyróżnienie
Sylwia Szeller 2d
(RW)
 
  Z okazji Tygodnia Zawodowca odbyło się spotkanie online w ramach projektu - Bankowcy dla edukacji finansowej młodzieży Bakcyl. Wolontariusz sektora bankowego przeprowadził młodzież klas 2 abcd przez instytucje rynku finansowego. Kończąc lekcje online zaproponował udział w konkursie Przedsiębiorcza klasa zachęcając wysokimi nagrodami.  
  Tydzień Zawodowca to dobry czas na doradztwo zawodowe. Pani dyrektor Małgorzata Plichcińska przeprowadziła takie zajęcia w klasach 2abcd. Celem zajęć "W pracy liczą się kompetencje..." było przekonanie się uczniów do konieczności pracy nad sobą i doskonalenia kompetencji miękkich tak bardzo cenionych przez pracodawców.
Wspaniale tę tematykę uzupełnił Prof. Piotr Wachowiak (rektor SGH), który prowadził wykład końcowy Tygodnia Zawodowca i kilka razy zwrócił uwagę słuchaczy właśnie na wagę kompetencji miękkich
 
 

Dzień trzeci

31.03.2021

Dzisiaj odbyło się zakończenie TYGODNIA ZAWODOWCA. Po serii niezwykle ciekawych zajęć naszym gościem był Piotr Wachowiak – ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pan dr zachęcał do studiowania na uczelni, w której jest rektorem. Przedstawił wszystkie zalety SGH oraz warunki jakie trzeba spełnić, aby tam studiować. Po wystąpieniu naszego gościa Pani Beata Grzegorczyk przedstawiła wyniki konkursów na najlepszego ekonomistę oraz reklamowca. Tydzień zawodowca zamknęła Pani dyrektor Małgorzata Plichcińska wspólnie z zastępcą burmistrza Panem Krzysztofem Skolimowskim.