Rozpoczęcie Tygodnia Zawodowca

Dzisiaj, czyli 4 kwietnia miała miejsce inauguracja szóstej już edycji szkolnej imprezy Tygodnia Zawodowca, wypełnionej jak zwykle po brzegi wykładami, warsztatami, konkursami czy wycieczkami. Na sali gimnastycznej zgromadziły się tłumnie reprezentacje klas, oraz bardzo ważni goście –pan Rafał Miastowski  Burmistrz Dzielnicy Mokotów, który od lat roztacza nad  naszą imprezą swój patronat i  pan prof. Piotr Wachowiak – rektor Szkoły Głównej Handlowej, z którą rozpoczęliśmy współpracę w zeszłym roku. Po przemówieniu pani dyrektor Małgorzaty Plichcińskiej, imprezę oficjalnie otworzył pan burmistrz. Następnie przedstawiony został skrótowy harmonogram Tygodnia Zawodowca.

Przed zgromadzonymi na sali uczestnikami zaprezentował się szkolny zespół wokalny Mimo to, ze swoim mini recitalem. Nasi szkolni artyści zaprezentowali się doskonale i otrzymali zaproszenie od pana rektora na występ przed publicznością SGH.

Na koniec inauguracji pan prof. Piotr Wachowiak wygłosił wykład na temat” Społeczna odpowiedzialność biznesu” i przedstawił pięć wartości, którymi ludzie powinni się kierować zarówno w biznesie jak i życiu codziennym.

Tydzień Zawodowca – Roman Kołtoń

Dzisiaj w naszej szkole w ramach cyklicznej imprezy Tygodnia Zawodowca, odbyło się spotkanie z panem Romanem Kołtoniem –dziennikarzem i komentatorem sportowym oraz Youtuberem. Pan Roman opowiadał nam o swojej działalności zawodowej, która jest bardzo bogata i ciekawa. Ponieważ nasz gość specjalizuje się głównie w tematyce piłkarskiej , największe zainteresowanie wzbudził wśród chłopców naszego technikum, którzy jeszcze długo po zakończonym spotkaniu rozmawiali z panem Romanem w kuluarach naszej szkoły. Pan Roman Kołtoń  podzielił się szeroką wiedzą i ciekawostkami na temat piłkarskiego świata futbolu. Młodzież była pod wrażeniem naszego gościa, który poza pracą redakcyjną dziennikarską i komentatorską w Canal+, czy Polsacie sport przerzucił się na media społecznościowe. Pan Roman jest autorem i prowadzącym Youtubowy kanał Prawda Futbolu i o tej działalności uczniowie wiele się dowiedzieli. Myślę,  że wśród uczniów naszej szkoły pojawią się nowi subskrybenci  tego właśnie kanału. Wśród uczestników spotkania pan Roman przeprowadził krótkie sportowe quizy, za które można było otrzymać książki z autografem o tematyce piłkarskiej autorstwa pana Romana. Na koniec ustawiła się kolejka do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z panem Romanem Kołtoniem, co świadczy ,że młodzież wyszła ze spotkania zadowolona i wzbogacona wiedzą.

 

W dniu 4 kwietnia 2022 r. w ramach organizowanego w naszej szkole corocznie Tygodnia Zawodowca klasy ekonomiczne 3E oraz 3FG,a także klasa reklamowa IV d uczestniczyły w wykładzie pt: Kariera bankiera- czyli co młody człowiek powinien wiedzieć u progu dojrzałości o finansach i mozliwości rozwoju w sektorze bankowości , który poprowadził Pan Artur Opaliński, Dyrektor Departamentu Zarządzania Produktem w banku Citi Handlowy.
Wykład był bardzo ciekawy i inspirujący , młodzież współpracowała z wykładowcą zadając dodatkowe pytania i odpowiadając na zadane.
Zostały omówione zasady rekrutacji na stanowiska pracy w banku, pożądane kompetencje oraz niezbędne umiejętności.


Wykład dyrektor Elżbiety Rajcy oraz Tomasza Rynkiewicza poruszył zagadnienia pracy w bankowości prywatnej . Prowadzący opowiadali o specyfice pracy w banku w dziale inwestycyjnym oraz kompetencjach niezbędnych do wykonywania obowiązków bankowca - inwestora. Poza tym rzecz była o inwestowaniu i oszczędzaniu. W co najlepiej zainwestować, w jaki sposób tworzyć portfele inwestycyjne i jak inwestować z tzw. stoickim spokojem czyli nie bacząc na początkowe straty w dłuższej perspektywie czasowej. Później przyszedł czas na pytania i odpowiedzi.

 

Dziś w szkole z okazji Tygodnia Zawodowca odwiedził nas Dyrektor Generalny Związku Stowarzyszeń Rady Reklamy - Pan Piotr Kwiecień. Poprowadził wyjątkowy wykład, z którego dowiedzieliśmy się, na czym polega etyka w reklamie, czym jest Kodeks Etyki Reklamy oraz jaką rolę pełni Komisja Etyki Reklamy. Mieliśmy okazję zobaczyć przykłady nieetycznych działań w reklamie, dowiedzieliśmy się, jakie negatywne skutki niosą oraz jak im przeciwdziałać. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wartościową dawkę wiedzy jaką otrzymaliśmy. Po spotkaniu podjęto decyzję dalszej współpracy, będziemy wspólnie organizować warsztaty typu case study. Zapraszamy do odwiedzenia strony Związku Stowarzyszeń Rady Reklamy https://radareklamy.pl/

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie stoją i w budynku

W dniu dzisiejszym - 5 kwietnia, odbył się wykład Grzegorza Karwowskiego – Art  Directora oraz Michała Rutkowskiego – Directora z Agencji  K2 Create.

W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas I i II reklamowych. Prowadzący opowiadali o procesie powstawania briefu strategicznego. Następnie jak powstanie pomysł kampanii reklamowej, jaki wygląd nadać temu pomysłowi i kto jest za to odpowiedzialny – zanim kampanię zobaczy świat. Goście opowiadali o zasadach tworzenia i prowadzenia kampanii reklamowych. Pan Rutkowski omawiał rozwój nowych możliwości  świata digital i reklamy cyfrowej- nowych narzędzi, nowych kanałów, formatów i nowych możliwości dotarcia do odbiorców.

W trakcie wykładu i po uczniowie zadawali pytania dotyczące pracy w agencji reklamowej oraz prowadzenia kampanii reklamowej.

Mistrzostwa Szkoły w Scrabble

W drugim dniu Tygodnia Zawodowca odbył się już XV Turniej Mistrzostw Szkoły w Scrabble. W Turnieju wzięły udział 2-osobowe drużyny ,czyli 21 zespołów podzielonych na  cztery grupy. Pierwsza runda odbyła się systemem „ każdy z każdym”. Na rozegranie każdej partii uczniowie mieli 10 min. A na ułożenie każdego słowa jedną minutę. Z każdej grupy po dwie drużyny przechodziły do drugiej rundy. W 1/8 turnieju wystąpiły zespoły z klas: 1b, 2b,2c,1a,3b,3h,4c,3c. Do półfinału weszły klasy:

1b/ Ksawery Siekierski, Wiktoria Haberczuk/

2c / Anna Jędrzejczyk, Julia Zakrzewska/

3h / Mikołaj Sadokierski, Karol Krawczyk/

3c / Grzegorz Adach, Magdalena Papaj/

Miejsce IV zdobył zespół z klasy 3h, III m. z klasy b2c, II m. z klasy 3c.

Mistrzem Szkoły w Scrabble została klasa 1b, którą reprezentowali Wiktoria Haberczuk i Ksawery Siekierski.

Fundatorem nagród w Turnieju już po raz piętnasty jest firma Mattel Poland. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę pocieszenia – karty UNO. Cztery najlepsze zespoły otrzymają nagrody na Gali podsumowującej Tydzień Zawodowca. Organizatorem Turnieju byli nauczyciele – Beata Grzegorczyk i Mariusz Rokita. Dziękujemy za wspaniałą rywalizację, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy tradycyjnie za rok.

 

Dnia 05.04 2022 r. w ramach trwającego w naszej szkole Tygodnia Zawodowca odbyły się warsztaty oraz gra edukacyjna „Lekcje z ZUS”. W zajęciach wzięły udział drugie klasy ekonomiczne - klasa 2a oraz 2b. Warsztaty zostały poprzedzone wykładem oraz prezentacją, przedstawioną przez p. Urszulę Samson oraz p. Annę Piasecką, które są przedstawicielkami III Oddziału ZUS w Warszawie. Prezentacja przedstawiała najważniejsze aspekty działalności ubezpieczeniowej, prowadzące przekazały wiedzę o ubezpieczeniach społecznych. Ponieważ ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, więc warto mieć wiedzę, bo ta przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Uczestnicy warsztatów mogli więc obiektywnie ocenić działanie systemu ubezpieczeń społecznych i zmiany, jakie w nim zachodzą. Druga część zajęć to gra edukacyjna pt. „Specjalista ZUS”, która jest odzwierciedleniem ścieżki kariery zawodowej pracownika ZUS-u. Każdy gracz stał się na czas gry pracownikiem, który wspina się po szczeblach kariery, od referenta przez inspektora, starszego inspektora, aż po specjalistę ZUS, jednocześnie pogłębiając swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych. Dzięki uczestnictwu w grze edukacyjnej każdy uczeń miał okazję poznać rzeczywistość społeczną oraz normy i zasady, które w niej obowiązują. Uczestnicy mogli również wzmocnić swoje umiejętności interpersonalne, umiejętność słuchania, zapamiętywania oraz poznali zasady zdrowej rywalizacji.

Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób, ludzie stoją, ludzie siedzą i w budynkuMoże być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, ludzie stoją i tekst „Lekcja1 Świadomy zawsze L ubezpieczony S ZUS ZUS H Û”

Zwycięzcą szkolnego konkursu Mistrz Klawiatury w dniu 5 kwietnia 2022 r. został Emil Kaczmarek kl.2B
2 miejsce - Ong Ching Sam kl.3C
3 miejsce - Damian Stachura kl.3H

Do zawodów przystąpiło 64 uczniów. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem wykazywali się dobrą biegłością na klawiaturze. Przedmiotem oceny konkursowej była liczba znaków na minutę przy najwyższej bezbłędności. Wyróżnienie otrzymują:

Sylwia Szeller kl.3D
Jakub Borzymowski kl.1B
Anna Keller kl.3D
Jakub Kozłowski kl.3C
Jan Grzyb kl.3FG
Adam Mieszczak kl.1C
Jan Molak kl.3D
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom składamy SERDECZNE GRATULACJE.

 

W ramach Tygodnia Zawodowca dziś w Naszym Ekonomiku został rozegrany mecz piłki siatkowej dziewcząt Reklama vs. Ekonomia. Wygrały uczennice Ekonomii 2:1 Pierwszy set należał do uczennic z Reklamy 25:17 kolejny do uczennic z Ekonomii 25:15. Natomiast tie break wyłonił zwycięzcę spotkania 15:7 wygrała EKONOMIA pokonując REKLAMĘ. Na koniec drużyny otrzymały słodki upominek. Wszystkim biorącym udział zawodniczkom gratulujemy

W ramach Tygodnia Zawodowca w Technikum Ekonomiczne nr 8 w Warszawie gościli eksperci komunikacji marketingowej. Podczas spotkań z uczniami klas reklamowych omawiano praktyczne zagadnieniach branżowe: Michał Rutkowski oraz Grzegorz Karwowski z K2 Create opowiadali o procesie powstawania briefu strategicznego, o wymyślaniu – czyli o tym, jak powstaje pomysł, jak wygląda (skrypt, storyboard) i kto za nim stoi. Było także o zasadach tworzenia i prowadzenia kampanii reklamowych oraz rozwoju nowych możliwości świata digital i reklamy cyfrowej - nowych narzędziach, kanałach i formatach.
Drugi blok tematyczny poprowadzili Sylwia Chmielewska-Fryze oraz Michał Salamon z SalesTube. Dotyczył on branży na pograniczu marketingu i technologii, czyli było trochę o e-commerce, trendach i prognozach dla rynku, o tym jaki wpływ na marketing ma technologia i dlaczego warto rozwijać się w tym kierunku. Albert Radomski SalesTube zainspirował uczniów, opowiadając swoją historię, o tym jak pasja przerodziła się w zawód. Luiza Nowak, Employer Branding & Talent Specialist, GroupOne mówiła o kompetencjach przyszłości, które warto rozwijać oraz o tym, jak korzystać z dostępnych kursów oraz programów szkoleniowych. Spotkania z młodzieżą, to zawsze dobry pomysł! Oby więcej takich możliwości!
 

Zakończyliśmy warsztaty pt. Przypinka Okolicznościowa.
Pierwszego dnia uczniowie przygotowali autorskie projekty przypinek. Następnie w drodze konkursu wybrano jeden z nich, Drugiego dnia wykonaliśmy 80 pinów na specjalistycznej maszynie. Zwycięski projekt wykonał Patryk Szłapa z klasy 3H. Gratulacje!!
 
 
06.04.2022 r. to trzeci dzień tygodnia zawodowca i jednocześnie Dzień otwarty SGH Warsaw School of Economics w ramach którego odbyło się kilka bardzo ciekawych wydarzeń:
Konkurs „Branżowe symulacje biznesowe”, w ramach którego zespoły tworzyły wirtualne przedsiębiorstwa, planowały wydatki, sprzedawały produkty i osiągały wyniki finansowe. Skład zespołów był mieszany (student SGH, uczeń LO im. Kazimierza Wielkiego, uczeń TE8).
Zabawa była przednia, wrażenia ogromne. Przegranych nie było, każdy wyszedł zadowolony zabierając ze sobą wypracowaną nagrodę.
Kolejnym wydarzeniem był wykład dla klas ekonomicznych nt. „Ryzyko - zrozumieć istotę”. Prof. dr. hab. Adam Śliwiński, wyjaśniał na prostych życiowych przykładach czym jest ryzyko, na czym ono polega, jakie są jego zasady… Również były omawiane jeszcze nadal do końca niezdefiniowane pojęcia ryzyko i niepewność, jaka jest miedzy nimi różnica. Reasumując swój interesujący wykład, profesor zachęcił młodzież do nauki, do kreatywnego i zadaniowego myślenia.
Równolegle prowadzone były warsztaty dla klas pierwszych (IA,IB) nt. ”Trendy w rekrutacji i selekcji pracowników”. Prowadzącym był dr Marcin Molenda, który potrafił na tyle zainteresować uczniów tematyką, czy sposobem prowadzenia warsztatów , że przez kolejne 15-20 min po zakończeniu warsztatów uczniowie nie opuszczali sali tylko zadawali dodatkowe pytania.
Na koniec dnia SGH odbyła się prezentacja oferty uczelni, zasad rekrutacji dla zainteresowanych uczniów, którą poprowadziła p. Teresa Długosz z Działu Rekrutacji SGH.
 
 
Dzisiaj 6.04 klasy reklamowe uczestniczyły w drugim już spotkaniu ze Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR. Czwórka młodych ekspertów w bardzo interesujący sposób przedstawiła różne aspekty marketingu. Pani Sylwia Chmielewska- Fryze i pan Michał Salamonz Salestube /Grup One/poruszyli tematykę marketingu sklepów internetowych i procesu digitalizacji zakupów, wyjaśnili tezę dlaczego marketing bez technologii nie może już istnieć i jak wykorzystać to połączenie, oraz wytłumaczyli dlaczego warto rozwijać się w tym kierunku.
Pani Luiza Nowak z Group One omawiała najbardziej pożądane kompetencje przyszłości, takie jak efektywna komunikacja, odporność na stres i ciągłe zmiany, myślenie, szybkie uczenie się, gospodarowanie czasem, praca w grupie. Uczniowie dowiedzieli się także ,gdzie szukać darmowych kursów i jakie są programy szkoleniowe.
O swojej pasji do marketingu i jak się w nim odnalazł opowiedział nam pan Albert Radomski. Przekazał także informacje na temat wyznaczników pracy w marketingu, takich jak kreatywność, analiza danych, wiedza techniczna i narzędziowa, kontakty z ludźmi czy pieniądze.
W przyszłym roku klasę reklamową czeka innowacja przeprowadzona ze Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR. Widać, że będzie to bardzo ciekawe przedsięwzięcie.
 
 
W środę w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich odbyły się warsztaty filmowe dla uczniów Technikum Ekonomicznego nr 8 w Warszawie. Wszyscy uczniowie szkoły corocznie uczestniczą w pokazach filmowych poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. W czwartek warsztaty wyszły na miasto...
 
 
Bardzo się cieszymy, że możemy korzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie
Taki patron klas rachunkowych to prawdziwy skarb, a dzisiejsze zajęcia były fantastyczne. Wczoraj online z naszego biura, a dzisiaj stacjonarnie w Technikum Ekonomiczne nr 8 w Warszawie Pani Agnieszka Gajewska spotkała się z uczniami .Tematem dzisiejszego spotkania w ramach organizowanego przez szkołę Tygodnia Zawodowca był "Nowy Ład - nowe i zmodyfikowane formy opodatkowania"
 

Za nami kolejne spotkanie w Tygodniu Zawodowca. Naszym gościem specjalnym była dziś p. prof. Elżbieta Mączyńska, profesor ekonomii oraz honorowy Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Pani Profesor jest autorką wielu publikacji z zakresu mikro- i makroekonomii. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, ale swoją zawodową karierę związała ze Szkołą Główną Handlową, z którą do tej pory współpracuje. W spotkaniu z prof. Mączyńską wzięły udział klasy drugie i trzecie ekonomiczne. P. Profesor wygłosiła wykład pt. „Globalne technologiczne trendy w gospodarce – jak je wykorzystać” , wskazała, jak obecna sytuacja na świecie kształtuje rozwój gospodarczy, jaki wpływ na wzrost gospodarczy mają takie czynniki, jak technologia, cyfryzacja oraz to, jakie niesie to za sobą zagrożenia. Pani Profesor podała mnóstwo przykładów ze współczesnej rzeczywistości gospodarczej, które potwierdzały wiedzę przekazaną w czasie wykładu. Wskazała również mnóstwo ciekawych tytułów publikacji, do których warto zajrzeć, aby poszerzyć swoje horyzonty i dokonywać dobrych wyborów. Uczniowie z ogromną ciekawością i uwagą wysłuchali wykładu p. Profesor , który z całą pewnością skłonił ich do przemyśleń i refleksji na temat współczesnego świata.


Dziś w ramach Tygodnia Zawodowca w Naszym Ekonomiku odbył się drugi mecz piłki siatkowej Reklama vs. Ekonomia tym razem grali Panowie. Po zaciętej długiej rywalizacji w duchu sportowym wygrała tym razem drużyna reprezentująca zawód Reklamy 3:2 Naprawdę wielkie BRAWA dla wszystkich zawodników. Obie drużyny nie odpuszczały a wyniki setów sami zobaczcie :I SET 26:24 E:R / II SET 25:20 R:E / III SET 25:22 E:R / IV SET 25:12 R:E / TIE BREAK 15:10 R:E rozstrzygnął spotkanie tych drużyn wyłaniając zwycięską drużynę REKLAMA. Na koniec obie drużyny otrzymały słodki upominek. Jeszcze raz Gratulujemy wszystkim.
 
 
W ramach Tygodnia Zawodowca w dn. 06.04.2022 r. mieliśmy przyjemność gościć w szkole Panią Mecenas Anetę Miechowicz. Młodzież brała udział w wykładzie połączonym z dyskusją na temat:
„Czy prawo i odpowiedzialność prawna dotyczą tylko dorosłych?” W świetnej atmosferze otrzymaliśmy podstawy wiedzy z prawa cywilnego, karnego i administracyjnego. Mogliśmy również zadawać pytania na różne nurtujące problemy. Niektórzy nawet zostali po spotkaniu, aby jeszcze indywidualnie porozmawiać z Panią Mecenas. Niewątpliwie, „Ignorantia legis non excusat” (z łac. : „Nieznajomość prawa nie usprawiedliwia”), tak więc warto prawo znać i przestrzegać. Orientacja w niuansach prawnych jest potrzebna w codziennym życiu, w różnych jego sferach, niezależnie od wieku, od uprawianego zawodu, także dlatego, aby mieć świadomość swoich praw i umieć ich bronić. Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Mecenas, że – mimo wielu obowiązków i podejmowanych działań - znalazła czas i przyjęła nasze zaproszenie.


W czwartek 7 kwietnia w ramach Tygodnia Zawodowca w TE 8 odbyło się spotkanie z panią Weroniką Szwarc-Bronikowską z Domu Mediowego Media People. W wykładzie brały udział klasy drugie, trzecie i czwarte w zawodzie technik reklamy. Tematem prelekcji było efektywne planowanie mediów.
Frapujący wykład na temat uwarunkowań komunikatu w reklamie, takich jak stereotypy społeczne czy kody kulturowe, okraszony był ciekawym materiałem wizualnym, który przyciągnął uwagę uczniów. Słuchacze dowiedzieli się między innymi o obecnych trendach w tworzeniu przekazu oraz o tym jak reklama wpływa na nasze postrzeganie świata. Niewątpliwie było to wartościowe doświadczenie dla młodych osób, które wiążą swoją przyszłość z mediami.

 
8 kwietnia 2022r. mieliśmy przyjemność gościć na wykładzie Tygodnia Zawodowca w Technikum Ekonomicznym nr 8 w Warszawie panią prezes Renatę Krzewską z instytucji Polskie Badania Czytelnictwa. Pani Prezes wskazała uczniom naszej szkoły najbardziej poczytne przykłady prasy w naszym kraju, które przybliżyły nam rynek prasy i jego charakterystykę. Szczególnie zainteresowały nas zagadnienia: pojęcie prasy, badania oraz formy mediów.
W inspirujący sposób Pani Prezes przybliżyła słuchaczom badania czytelnictwa na przestrzeni ostatnich kilku lat, to, czym różni się sprzedaż od czytelnictwa oraz w jaki sposób konsumpcja treści gazetowych i dzienników wpływa na nasze środowisko. Uczniów bardzo zainteresowały także zagadnienia najważniejszych wskaźników mediaplanerskich.

 
Konkurs ekonomiczno-matematyczny
Tydzień zawodowca to nie tylko liczne wykłady i warsztaty, ale również ciekawe konkursy. Taki właśnie konkurs odbył się w piątek na zakończenia naszego pasjonującego Tygodnia zawodowca. W konkursie tym wzięły udział klasy 2A,B oraz 3A,B,E,FG. Pięcioosobowe zespoły z tych klas rozwiązywały test z zakresu wiedzy ekonomicznej. Odpowiedzi trzeba było podstawić do wzoru-szyfru, który stanowił działanie matematyczne, a rozwiązanie otwierało tajemniczy kuferek. Rywalizacja była bardzo zacięta a przy tym wszyscy bawili się doskonale. Najszybciej udało się otworzyć kuferek zespołowi z klasy 3E i to im przypadła pierwsza nagroda. Drugi kuferek padł łupem klasy 2B, a trzeci klasy 3FG. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów na kolejnych konkursach.

O rynku pracy po pandemii i kompetencjach przyszłości mówiła Dyrektor Zarządzająca firmy rekrutacyjnej - Magdalena Nieć. W swoim wystąpieniu dokonała podsumowania sytuacji na rynku pracy po pandemii ale też pokazała wyzwania stojące przed młodymi ludźmi w obliczu całkowitej zmiany struktury i organizacji pracy. Uczniowie brali też udział w krótkich warsztatach na których identyfikowali swoje kompetencje. Podsumowaniem wykładu było wyłonienie 10 kluczowych kompetencji niezbędnych do funkcjonowania na obecnym rynku pracy.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, siedzi i w budynku