16 marca 2021 r., na 3 godzinie lekcyjnej, odbył się wykład online z przedstawicielem III Oddziału ZUS w Warszawie – p. Moniką Pawłowską. Tematem spotkania była umiejętność zarządzania ryzykiem i rodzaje ubezpieczeń społecznych z nim związane.

W wykładzie wzięli udział uczniowie klas drugich o kierunku technik ekonomista (klasa IIe, IIb), w tym również klasa patronacka ZUS (klasa IIf), a także uczniowie biorący udział w projekcie NBP „Złota Szkoła” z pozostałych klas ekonomicznych.

Wykład był poprowadzony z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, w której przedstawione zostały oraz omówione przez prowadzącą wszystkie rodzaje ryzyk i ubezpieczenia z nimi związane. Uczniowie zapoznali się z polskim systemem ubezpieczeń społecznych, poznali różnicę między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) a Funduszem Ubezpieczeń społecznych (FUS). Wskazane zostały również różnice między chorobą, niepełnosprawnością oraz niezdolnością do pracy i rodzajami świadczeń przysługujących z ich tytułu. Przyszli ekonomiści dowiedzieli się, kto to jest płatnik składek ubezpieczeniowych oraz świadczeniobiorca oraz czym różni się emeryt od rencisty i jakie przysługują każdemu z nich świadczenia z tytułu ubezpieczeń społecznych. Spotkanie było bardzo ciekawe, prowadząca przekazała dużo wiedzy o ubezpieczeniach społecznych, popartej wieloma praktycznymi przykładami.

Opracowała: Ewa Mikłus